Mastyks, znany inaczej jest jako Mastiha, czyli żywica lub lakesis. Proces jej pozyskiwania polega na ręcznym nacinaniu kory drzewa pistacji kleistej. Te drzewa rosną jedynie na greckiej wyspie Chios, co sprawia, że mastihs jest bardzo kosztowny i ceniony. Ze względu na charakterystyczny kształt kropli, które wydzielają się podczas zbierania żywicy, często nazywa się ją także "Łzami Chios".
Kolejnym krokiem jest umycie i wysuszenie zastygłych kropel na słońcu, co sprawia, że stają się kruche i przezroczyste. W takiej postaci mastihs można nawet żuć, jednak nie jest to zalecane ze względu na gorzki smak. Niemniej jednak ma on pozytywny wpływ na jamę ustną i zęby. Co więcej, można z niego pozyskać olej mastyksowy o wartościowych właściwościach.
Przede wszystkim, olejek mastyksowy ma doskonałe właściwości w pielęgnacji skóry, ponieważ ma zdolność do zwalczania bakterii oraz skutecznego oczyszczania. Dzięki obecności antyoksydantów eliminuje wolne rodniki, co przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ponadto olejek ten wykazuje działanie antynowotworowe.
Mastyks jest również w stanie stymulować produkcję kolagenu, co skutkuje wygładzeniem zmarszczek i poprawieniem elastyczności oraz jędrności skóry. Jest szczególnie skuteczny w walce z problemami trądzikowymi oraz wszelkimi przebarwieniami skóry. Olejek mastyksowy jest zalecany zwłaszcza osobom z nadmiernie przetłuszczającą się cerą, ponieważ pomaga kontrolować produkcję sebum.
Kolejną niezwykłą cechą "łez Chios" jest ich zdolność do wzmacniania zębów, odświeżania oddechu oraz eliminowania bakterii w jamie ustnej. Dlatego też dodaje się mastyks do różnych produktów stomatologicznych, środków przeciwdziałających próchnicy i gum do żucia. Z tego powodu jest ceniony przez wielu dentystów i ortodontów.
Mastiha posiada także zdolność do hamowania rozwoju bakterii Helicobacter pylori, co istotnie redukuje objawy chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy. Ponadto, wykazuje imponujące efekty w leczeniu stanów zapalnych żołądka (co zauważa dietetyk w Wrocławiu przy regularnym i długotrwałym stosowaniu).
Badania naukowe potwierdzają, że aktywne składniki zawarte w żywicy mastiha mają znakomite właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Pozytywne rezultaty można zaobserwować w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego, przełyku oraz górnych dróg oddechowych, włączając astmę. Mastiha wspomaga funkcjonowanie oskrzeli i gardła oraz pomaga w zwalczaniu próchnicy.
Badania wykazują, że naturalna żywica zawiera również składniki, które wspierają leczenie zmian w naczyniach krwionośnych, co przeciwdziała miażdżycy. Warto jednak podkreślić, że terapia tym preparatem zawsze powinna być łączona z odpowiednią dietą i regularną aktywnością fizyczną.
Mastiha jest także doceniana za swoją pomoc w metabolizowaniu glukozy.Obniża poziom glukozy we krwi dzięki obecności kwasów oleanowych i związków triterpenoidowych, przy czym nie wykazano żadnych skutków ubocznych podczas czterotygodniowych badań.
Mastiha ma również pozytywny wpływ na redukcję tłuszczu w wątrobie, poprawia jej pracę oraz zwiększa wydajność całego układu trawiennego. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
Olej mastyksowy jest najczęściej wykorzystywany przez przemysł kosmetyczny. Znajduje się w składzie kremów, odżywczych maseczek, balsamów, perfum, a nawet maści przeznaczonych do leczenia różnych schorzeń skórnych. W sklepach dostępny jest również w postaci czystego olejku, który doskonale sprawdza się jako baza do kremów do twarzy lub maseczek. Santo Volcano SPA wykorzystuje olejek mastyksowy w najnowszym produkcie - wyjątkowym serum-eliksirze do skóry problematycznej i tłustej.
Innym obszarem zastosowań olejku mastyksowego jest leczenie problemów związanych z układem pokarmowym. Mastyks jest również skutecznym środkiem w leczeniu dolegliwości trawiennych oraz infekcji układu oddechowego.