Dlaczego skóra jest zmęczona?
Zacznijmy od tego, że nasza skóra jest każdego dnia narażona na szereg czynników, które mogą niekorzystnie wpłynąć na jej funkcjonowanie. Należą do nich m.in. stres, zanieczyszczenia środowiska, zmienne warunki atmosferyczne, a także... makijaż. Połączenie tych wszystkich aspektów może sprawić, że nasza skóra będzie zmęczona, ściągnięta i utraci swój naturalny koloryt. Jak walczyć z tym zjawiskiem?
Środków, dzięki którym można zregenerować skórę, jest aż nadto. Warto jednak pamiętać, że nie każde z nich może okazać się w naszym przypadku skuteczne. Dlatego, jeśli czujesz, że Twoja skóra jest zmęczona po trudach codziennych obowiązków, postaw na różne rozwiązania, które chcielibyśmy Ci zaproponować. Należą do nich m.in. kompleksowe czyszczenie, nawilżenie, a także suplementacja.
Oczyszczanie skóry — podstawa jej zdrowia
Jeśli masz wrażenie, że Twoja skóra jest zmęczona i spięta, koniecznie spróbuj ją dokładnie przeczyścić. W domu możesz wykorzystać m.in. takie preparaty, jak:
Delikatne środki myjące, a zwłaszcza produkty o łagodnym składzie, takie jak pianki lub żele, które nie naruszają bariery hydrolipidowej skóry.
Oleje roślinne, gdyż metoda oczyszczania olejami, znana jako OCM (Oil Cleansing Method), pomaga dokładnie usunąć zanieczyszczenia bez przesuszania skóry.
Oczyszczanie skóry warto połączyć z peelingiem. Użyj preparatu o odpowiedniej dla Ciebie granulacji. Dobierz peeling do rodzaju skóry. Jeśli zastanawiasz się nad oczyszczeniem okolic twarzy lub dekoltu, poszukaj łagodniejszych preparatów, które nie uszkodzą delikatnej cery. W pozostałych miejscach możesz użyć środków o intensywniejszym działaniu.
W domu możesz skorzystać z dwóch rodzajów peelingu:
Peelingu mechanicznego:
Stworzenie domowego peelingu z dostępnych produktów spożywczych nie będzie problemem. Postaw na preparat z drobinkami cukru, kawy lub mielonych pestek owoców, który delikatnie złuszcza martwe komórki skóry.
Peelingu enzymatycznego:
Jest on polecany dla skóry wrażliwej i naczynkowej, działa delikatnie, rozpuszczając martwe komórki bez tarcia. Osoby zainteresowane zabiegiem enzymatycznym powinny skorzystać z pomocy personelu apteki, drogerii lub lekarza specjalisty.
Kremy do pielęgnacji — czym nawilżyć skórę?
Jednym z domowych sposobów na zmęczoną skórę jest odpowiednio dobrany krem. Warto je stosować bezpośrednio na oczyszczoną i złuszczoną skórę, dzięki czemu skóra otrzyma możliwie najwięcej substancji odżywczych. Jeśli zastanawiasz się, jaki krem do skóry będzie dla Ciebie najlepszy, weź pod uwagę następujące wyroby:
Kremy na bazie witaminy C: Redukują oznaki zmęczenia, rozświetlają skórę i wspierają jej regenerację.
Kosmetyki z kwasem hialuronowym: Doskonale nawilżają i przywracają skórze elastyczność.
Formuły z retinolem: Stymulują odnowę komórkową, wspierając procesy naprawcze skóry.
Warto również pamiętać o stosowaniu odpowiedniego kremu przed snem, który pomaga skórze w regeneracji podczas nocnego odpoczynku, gdy procesy naprawcze i regeneracyjnej zachodzą najintensywniej.
Uwaga! Jeśli masz wątpliwości, jaki krem do skóry będzie dla Ciebie odpowiedni, poradź się farmaceuty, a najlepiej dermatologa.
Naturalne maseczki — klucz do zdrowej i nawilżonej skóry
Kolejnym sposobem na wypoczętą i zrelaksowaną skórę są maseczki. Ich zaletą jest to, że można je równomiernie i bezpiecznie nakładać na twarz. W tym celu najlepiej stosować maseczki rozwiązania naturalne, które zapewniają możliwie jak najwięcej ważnych dla zdrowia składników odżywczych. Oto przykłady maseczek, dzięki którym Twoja cera zostanie skutecznie odżywiona i nawilżona:
Maseczka z miodem i jogurtem. Miód działa antybakteryjnie i nawilżająco. Z kolei jogurt łagodzi podrażnienia i poprawia jędrność skóry.
Maseczka z aloesu. Aloes ma właściwości regenerujące, kojące i głęboko nawilżające.
Maseczka z awokado i oliwą z oliwek. Bogactwo witamin i kwasów tłuszczowych zawartych w awokado i oliwkach wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry.
Masaż twarzy — sposób na poprawę mikrokrążenia
Masaż twarzy to skuteczny sposób na jej odżywienie. Odpowiednio ukierunkowany nacisk pobudza naczynia krwionośne, udrażnia je, a także usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej, pobudzając w ten sposób procesy metaboliczne.
Kiedy warto wykonać masaż twarzy? Najlepiej wykonać go wieczorem, tuż przed położeniem się spać. Dzięki temu położysz się do łóżka zrelaksowana i wypoczęta.
Do masażu skóry używaj:
rollerów do twarzy z jadeitów lub kwarcu, dzięki którym ochłodzisz skórę i zapewnisz jej skuteczny lifting na najwyższym poziomie,
technik manualnych.
Manualny masaż twarzy należy wykonywać delikatnie, najlepiej opuszkami palców. Pamiętaj o tym, aby przesuwały się one po powierzchni w kolisty sposób. Po masażu możesz nałożyć krem do skóry na noc.
Prawidłowa suplementacja to podstawa
Na koniec zadbaj o prawidłową suplementację. Spożywaj:
produkty bogate w witaminę C, E oraz beta-karoten, które spowalniają procesy starzenia,
kwasy tłuszczowe omega-3, które nawilżą skórę od wewnątrz,
duże ilości niegazowanej, czystej wody.
Jak widać, w pielęgnacji skóry najważniejsza jest cierpliwość i regularność. Czasami trzeba niewiele, aby poprawić swoje samopoczucie.