Pielęgnacja skóry osób starszych wymaga kilku etapów. Zaczyna się ją od odpowiedniego umycia i oczyszczenia skóry delikatnymi środkami, które nie naruszają bariery hydrolipidowej naskórka i zapewniają codzienny komfort. Drugim krokiem jest zastosowanie skoncentrowanych preparatów, które mogą uporać się z indywidualnym problemem. W przypadku osób starszych najczęstszymi problemami skórnymi są przebarwienia, głębokie zmarszczki i przesuszenia. Dlatego warto włączyć do codziennej pielęgnacji składniki o właściwościach ujędrniających, nawilżających i rozświetlających, które wygładzą i zregenerują skórę.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że skóra osób starszych może być sucha, tłusta, wrażliwa, naczynkowa i skłonna do alergii. Wybierając kosmetyki do cery dojrzałej, warto pamiętać, aby wybierać formuły ukierunkowane na rozwiązanie konkretnych problemów.
Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, codzienną pielęgnację cery dojrzałej należy podzielić na kilka etapów. Najważniejszą rzeczą do zrobienia rano jest oczyszczenie skóry i przygotowanie jej na nadchodzący dzień — świetnie sprawdzi się tutaj dwufazowy płyn do demakijażu, który może tworzyć zestaw kosmetyków dla babci wraz z innymi niezbędnymi produktami. Kolejnym etap, który często jest pomijany to tonizowanie skóry, za pomocą jest hydrolatu lub toniku. Ostatnim krokiem jest nałożenie kremu do twarzy z filtrem SPF. Dzięki niemu możemy chronić naszą skórę przed słońcem podczas przebywania na świeżym powietrzu.
Podobnie powinny wyglądać zabiegi na noc. Powinien zacząć się od dokładnego demakijażu, a następnie dokładnego oczyszczenia. Warto również włączyć do swojej diety peeling enzymatyczny, który wspomoże proces złuszczania i odbudowy naskórka. Kolejnym etapem będzie serum przeciwzmarszczkowe – tego typu kosmetyki do pielęgnacji twarzy docierają do najgłębszych warstw skóry – warto więc mieć odpowiednio skomponowaną formułę, bogatą w składniki aktywne. Ostatnim elementem jest krem – chroni skórę przed utratą wilgoci i odparowaniem wcześniej nałożonych preparatów.
W przypadku skóry dojrzałej nie wystarczy krem przeciwzmarszczkowy. Bardzo ważne jest wprowadzenie kompleksowej pielęgnacji, by skutecznie walczyć z oznakami starzenia się skóry. Co ciekawe, powinniśmy zadbać o to już dużo wcześniej, tj. około 25 roku życia – kiedy nasza skóra zaczyna tracić gęstość (średnio około 2% rocznie).
Najlepsze składniki do pielęgnacji skóry dojrzałej to:
kwas hialuronowy – odpowiada za intensywne nawilżenie;
kolagen — przyspiesza regenerację skóry;
oleje — tworzą warstwę ochronną na skórze, zmiękcza i nawilża;
witamina E – wykazuje działanie antyoksydacyjne, chroni przed promieniowaniem UV.
Stosując produkty do pielęgnacji skóry dojrzałej, nie należy zapominać o filtrach przeciwsłonecznych. Promienie UV mogą negatywnie wpływać na stan naszej skóry i przyspieszać oznaki starzenia. Dlatego filtr przeciwsłoneczny powinien znaleźć się w co najmniej jednym z naszych produktów do codziennej pielęgnacji.
Kosmetyki dla Babci powinny być idealnie skomponowane do rodzaju jej skóry. Wśród produktów, które cieszą się największym uznaniem cer dojrzałych, możemy wyróżnić:
gąbkę wulkaniczną — z powodzeniem zastąpi peeling enzymatyczny;
dwufazowy płyn do demakijażu;
krem do twarzy liftingujący;
maskę do twarzy i ciała.